Infolinka: 

každý pracovný deň v čase od 09:00 – 17:00

Môžete ísť do dôchodku so zlatým padákom?

Každý dôchodca je umelec na voľnej nohe, lebo je umením vyjsť z dôchodku.

Pavol Strauss slovenský filozof, lekár a spisovateľ

Určite vo svojom najbližšom okolí nájdete osobu v dôchodkovom veku, skrátka čas zastaviť nemôžeme. S veľkou pravdepodobnosťou sa viacerí z vás stretli s dôchodcom, ktorý je nespokojný s výškou dôchodku. V správach sme zahlcovani informáciami o nízkej úrovni dôchodcov na Slovensku. Je možné sa tejto situácií vyhnúť, respektíve sa na dôchodok pripraviť, tak aby bolo možné jeseň života prežiť dôstojne? Na tieto a ďalšie otázky sa pokúsime odpovedať v našom článku.

Dôchodok od štátu alebo almužna po slovensky

Dôchodkový systém je extrémne senzitívny a je ovplyvnený faktormi ako je ekonomická stabilita, zamestnanosť, nezamestnanosť, populačný vývoj ale ďalšie faktory akými sú aj neodborné zásahy do systému. Na Slovensku máme 3 pilierový dôchodkový systém, teda ak sa jedného dňa ocitneme v dôchodkovom veku mali by sme mať 3 finančné barličky o ktoré sa budeme vedieť oprieť.

I. pilier

Nájde sa pár ekonómov, ktorí si dovolia prirovnať systém priebežného dôchodkového financovania (I pilier) k pyramídovej hre alebo „Ponziho schéme“ a teda, že systém môže fungovať len vtedy, ak do systému tečie viac peňazí ako je vyplatených dôchodkov. Čo by mohlo fungovať ak proti vám nestojí predlžovanie života a nízka pôrodnosť. Argument, však som pracoval celý život a zaslúžim si slušný dôchodok neobstojí. Výška dôchodku sa v prvom rade odvíja od výšky mzdy. Takže ak ste celý život pracovali za minimálnu mzdu nemôžete očakávať zázraky. Od 1 júla sa zvýši minimálny dôchodok  zo súčasných 234,42 na “závratných” 268,88 eura. Viete si predstaviť žiť celý mesiac z tejto sumy?

II. pilier

Rok 2004 bol zrodom II piliera a teda systému ktorý mal odbremeniť I pilier. Systém spočíva v odkladaní si časti odvodov zo sociálnej poisťovne na súkromných účtoch. Ako vieme štát peniaze nezhodnocuje ale prerozdeľuje a tak logicky by sme mohli rátať s vyššími dôchodkami ak sú peniaze na súkromných účtoch a niekto ich aktívne spravuje. No ak by nedošlo k niekoľkým drastickým zmenám aj by to tak bolo. Najdôležitejšie je, že ak ste účastníkom II. piliera stále viete o časti svojich úspor po obmedzený čas rozhodovať sami a po dovŕšení dôchodkového veku sa rozhodnúť z niekoľkých možností, čo s peniazmi urobíte.

III. pilier

Ďaľšia barlička budúceho dôchodku v systéme. Žiaľ oplatí sa len ak do sporenia zapojíte svojho zamestnávateľa. Ak vám túto možnosť zamestnáveteľ neposkytne radšej so obráťte  na iný spôsob šetrenia vzhľadom na vysoké poplatky.

Kde nájdem ten zlatý padák?

Všetci vieme, že jedného dňa zostarneme, preto je dôležité myslieť na dôchodok čo najskôr. Optimálne hneď keď po škole začnete pracovať. Zároveň je dosť veľká pravdepodobnosť, hraničiaca s istotou, že na štát sa v dôchodkovom veku nebudete môcť spoľahnúť. No a aby sme v dôchodkovom veku neprežívali ale si ho užívali tu je  zlaté pravidlo prežitia na dôchodku: Začnite šetriť, investovať a spravovať aktívne vaše financie už teraz!!! 

Nie každý sme expertmi na financie, takže sa neváhajte poradiť. Mimo sporiacich účtov, termínovaných vkladov kde sa vysokého úroku pravdepodobne nedočkáte, zvážte možnosť investícií. V tomto prípade, máte na výber veľké množstvo možností. Aj v tomto prípade existuje zlaté pravidlo a to nastavte len na jednu kartu. inak povedané rozdeľte svoje financie do viacerých investičných príležitostí. Znížite riziko nesprávnej investície a tým znížite riziko straty. Ďalším pravidlom pri investovaní je, že miera rizika by sa mala odvíjať od vášho veku. Čím nižší vek tým rizikovejšia investícia. Z dlhodobého hľadiska je pre vás výhodné investovať napríklad do akcií. 

Ak hovoríme o zlatom padáku nesmieme zabudnúť na zlato. 

„Musíte si vybrať, či budete veriť prirodzenej stabilite zlata alebo poctivosti a inteligencii členov vlády. Pri všetkej úcte k týmto gentlemanom vám radím, aby ste pokiaľ bude kapitalizmus kapitalizmom, hlasovali pre zlato.“ (G. B. Shaw)

Samozrejme 1 kg zlatú tehličku si hneď zajtra asi nekúpi veľa z nás ale sú aj iné možnosti. Napríklad gramové investičné tehličky (od 1 g), zlaté mince, ktoré nie sú len stabilnou investíciou ale aj potešia vaše oko nádhernou razbou. Pri tejto možnosti zvážte krásu a eleganciu mince z rakúskej mincovne Wiener Philharmoniker, ktorá je vskutku zaujímavou investíciou. No a pre tých, ktorí si kúpu mince alebo gramovej tehličky nemôžu dovoliť zvážte možnosť pravidelného investovania aj po malých sumách, dokonca je tu možnosť už od 25 Eur. Veď aký by to bolo dôchodok bez zlatého padáka?

Dôležité je uvedomiť si, že sa pri otázke vysokého dôchodku sa jednoducho nemôžete na štát spoľahnúť. Vyberte si teda schému šetrenia, ktorá vám bude vyhovovať najviac a diverzifikujte svoje portfólio. Dostatok finančných prostriedkov na dôchodku je vo vašich rukách. Stačí začať šetriť už dnes.

Scroll to Top

Máte záujem o sporenie?

Vyberte si spôsob založenia sporiaceho účtu
Založiť účet online
Vytvorte si sporiaci účet pohodlne online
Nechajte si poradiť od experta
Naši experti vás budú kontaktovať a pomôžu vám so založením účtu

Vyplňte vaše kontaktné údaje

Po odoslaní vyplneného formuláru Vás bude kontaktovať náš špecialista, ktorý s Vami dohodne ďalší postup podľa vašich individuálnych potrieb a možností.
Ďakujeme za záujem
Náš špecialista vás bude čoskoro kontaktovať.