Ako reagovať na prepad trhov? Chráňte svoje portfólio zlatom

Zmyslom investovania je budúci zisk. Chceme zhodnotiť naše peniaze a zarobiť. Niet človeka, ktorý by investoval a očakával stratu, jedine v prípade, že by chcel daňovo optimalizovať svoje portfólio. Treba si však položiť otázku – je tento rast zdravý? Alebo je hnaný lacnými peniazmi klientov a inštitúcií, ktoré nemajú inú možnosť ako konzervatívne uložiť svoje peniaze? A ako zareagujeme, keď príde ku korekcii na finančných trhoch? Sme na to pripravení? 

Korekcie na trhoch sú bežné, len niekedy nafúknuté

Väčšina klientov nesleduje akciové trhy. Venujú sa činnostiam, ktoré nesúvisia s investovaním, sú zamestnaní v iných sektoroch a po práci majú iné záľuby ako študovať burzy. Ale negatívne informácie o prepadoch trhov sa k nim dostanú rýchlosťou svetla. Stačí si zapnúť večerné správy či otvoriť dennú tlač. Novinári dokážu urobiť veľkú bublinu aj z maličkej. Podobný scenár sa odohral aj v súvislosti s koronavírusom, ktorý zaútočil na akciové trhy.

Ošiaľ spôsobený koronavírusom nám zároveň pripomenul, že krízy sa neohlásia vopred. V pondelok 9. marca padali trhy najviac od poslednej finančnej krízy, ale zlato si svoju hodnotu držalo. Takáto panika nastala naposledy pred 10 rokmi. Čo z toho vyplýva? Ideálne je byť na podobné situácie pripravený a mať investičné portfólio bezpečne poistené aj zlatom. Skúsení investori to vedia a záujem o zlato stúpa aj medzi bežnými klientmi.

Zlato ukazuje svoju silu. Trhy padajú, jeho cena rastie

Zlato vo všeobecnosti považujeme za najlepšieho uchovávateľa hodnoty. Najmä v čase inflácie je investovanie do zlata dobrý spôsob ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou. Nesmieme zabudnúť, že cena zlata v dôsledku trhových faktorov nestúpa rovnomerne. Napriek tomu sa v dlhodobejšom horizonte považuje za najlepšieho uchovávateľa hodnoty investovaných peňazí. Stačí pravidelne sledovať trh komodít a všetky zmeny, ktoré naštrbujú či posilňujú rast cien. Svoju silu ukázalo zlato už v roku 2019, keď jeho zhodnotenie dosiahlo 18,4%. V úvode roka 2020 cena zlata vystrelila na 7-ročné maximum vďaka novému geopolitickému riziku a útoku na čelného predstaviteľa Iránu. Na konci februára 2020 cena zlata opäť poskočila. Trhy vtedy prudko zneistili kvôli šíriacemu sa koronavírusu a jeho vplyvu na globálny rast. Kým americké akcie sa za týždeň prepadli o viac ako 10 %, 24. februára 2020 zlato atakovalo 1682 USD za uncu, a dosiahlo tak opäť svoje niekoľkoročné maximá.

Zdroj: Golden Oak Trust

Pokoj na trh nepriniesla ani americká centrálna banka (FED), ktorá 3. marca 2020 zlacnila peniaze až o 0,5 %. Tento nečakaný krok prišiel v čase minimálnej nezamestnanosti, kedy sa ekonomike darí. Akciové trhy najskôr prijali správu s potešením, neskôr však prepadli do straty. Zlato naopak v ten deň vzrástlo o 2,5 %. Takto vyzerala situácia so zlatom pred niekoľkými rokmi. 

Keď však minulý rok vypukol vojnový konflikt na Ukrajine zažili sme podobnú situáciu. Akcie padali, no zlato sa držalo. Vo februári 2022 bola hodnota zlata 1 800 amerických dolárov. V marci vzrástla na hodnotu 2 000 dolárov za uncu, v septembri prudko klesla k hranici 1 600 dolárov a pred koncom roku sa opäť vrátila na hodnotu 1 800 dolárov. Na rozdiel od akciového trhu si zlato dokázalo udržať svoju hodnotu. Podľa komoditného stratéga dánskej banky Saxo Bank Ole Hansen má zlato potenciál v roku 2023 dosiahnuť 3-tisíc až 4-tisíc dolárov za uncu.

Kríza sa neohlási vopred, buďte pripravení

Aby sme mohli pokojne spávať, na podobné ekonomické údery by sme sa mali pripraviť. Kríza sa totiž nikdy neohlási vopred. Základom je mať prehľad a kontrolu nad svojimi príjmami a výdavkami, spočítať a zoradiť podľa dôležitosti nevyhnutné platby, ktoré sú fixné. Minimálna rezerva domácnosti by mala byť aspoň na úrovni 6 mesačných výdavkov. Pozor, nie príjmov ako si mnohí myslia. Zároveň platí, že investičné portfólio treba mať rozumne rozložené:

  • Konzervatívna zložka – pokryje okamžité finančné výdavky. Môžete tak investovať napríklad do realitných fondov alebo korporátnych dlhopisov s kratšou splatnosťou.
  • Rastová zložka – keďže každá kríza raz skončí a po nej príde obrat, budete mať zakúpený lístok vo vlaku, ktorý vás zvezie na vlne akciového rastu. Vhodné sú akcie, indexové fondy, pre niekoho to môže byť aj nákup podhodnotenej meny nejakého štátu.
  • Drahé kovy – poslúžia ako poistka investičného portfólia. Mali by tvoriť približne 15 – 20 %. Najvhodnejšie je zlato, ktoré je oslobodené od DPH. V čase krízy jeho cena rastie a zlato má veľmi dobrý pomer hmotnosti a peňazí, ktoré vieme do neho uložiť.

Pravidelné sporenie do zlata je rozumné aj teraz

Práve v časoch politicko-ekonomickej neistoty veľkí investori, dokonca aj samotné štáty hľadajú bezpečný prístav práve v zlate, ktoré chráni ich investičné portfólio. Sporením do zlata môžete ochrániť pred krízou svoje peniaze aj vy. V Goldio si klienti sporia na najobľúbenejšie európske zlaté mince Viedenskí filharmonici už od 25 eur mesačne.

Vďaka možnosti pravidelného sporenia sa totiž oplatí investovať do zlata aj teraz, keď jeho cena rastie. Pre malých investorov totiž nie je dôležité správne načasovanie, ale priebežné nakupovanie zlata za vyššiu aj nižšiu cenu. Je to rozumný spôsob, lebo tak využívate tzv. priemerovanie ceny a zlato nakupujete oveľa efektívnejšie.

Tému spracoval odborník p. František Burda z Golden Oak Trast

Scroll to Top

Máte záujem o sporenie?

Vyberte si spôsob založenia sporiaceho účtu
Založiť účet online
Vytvorte si sporiaci účet pohodlne online
Nechajte si poradiť od experta
Naši experti vás budú kontaktovať a pomôžu vám so založením účtu

Vyplňte vaše kontaktné údaje

Po odoslaní vyplneného formuláru Vás bude kontaktovať náš špecialista, ktorý s Vami dohodne ďalší postup podľa vašich individuálnych potrieb a možností.
Ďakujeme za záujem
Náš špecialista vás bude čoskoro kontaktovať.