Čo je to inflácia?

Viete čo je to inflácia a aký vplyv má na vaše peniaze?

Inflácia je faktor, ktorý do veľkej miery ovplyvňuje životnú úroveň každého jedného z nás. V poslednom období sa stretávame hlavne s pojmom vysoká inflácia. Ako sa popasovať s aktuálnou ekonomickou situáciou a vplyvom vysokej inflácie na naše peniaze?

Čo je inflácia a aký má dopad?

Definícia z učebníc ekonómie popisuje infláciu ako ekonomický jav, ktorý sa prejavuje rastom cien tovaru a služieb. Prenesené do ľudskej reči to znamená, že peniaze strácajú svoju kúpnu silu, čiže si za rovnakú sumu peňazí kúpime menej tovarov či služieb. 

Aktuálne to cítime hlavne pri bežných nákupoch, keď za rovnaký nákup zaplatíme namiesto 10 eur 15. Žiaľ stráca sa reálna hodnota peňazí a úspor.

Má inflácia vplyv ma moje úspory?

ÁNO! Inflácia znižuje hodnotu vašich peňazí a úspor. Ak ich investujete šikovne dokážete svoje úspory nie len ochrániť. 

Zjednodušené príklady: 

“Ak mi sporenie alebo investícia ročne zarobí 15% a výška v rovnakom roku bude tiež 15% = zachovala sa hodnota peňazí.”

“Ak mám napríklad na bežnom účte odložených 1000 eur, kde je zhodnotenie 0% a za rok je výška inflácie 15% = reálna hodnota je 850 eur = hodnota peňazí klesla.”

Ak chcete svoje peniaze ochrániť pred infláciou rozdeľte svoje portfólio. Najlepšie je ho rozložiť medzi stabilnejšie sporenie (sporenie do zlata) a investície s vyšším výnosom (napr. podielové fondy).

Najlepší a najistejší spôsob, ako úspešne investovať, je investovať pravidelne! Dlhodobé pravidelné investovanie znamená aj dlhodobejšie zhodnocovanie peňazí a tým vyšší výnos. 

V časoch ekonomickej neistoty mnohí investori siahajú po zlate ako po bezpečnostnom aktíve, čo môže pochopiteľne, zvýšiť jeho cenu. Zlato tiež slúži ako protiinflačný prostriedok a jeho cena môže rásť vtedy, keď klesá hodnota meny.

Zdroj: databáza Štatistického úradu SR/DATAcube. [sp2043rs]

*podľa národnej metodiky

Aká bude inflácia v roku 2023 na Slovensku?

Priemerná inflácia za rok 2022 v Slovenskej republike dosiahla úroveň 12,8 % a to ovplyvnilo najmä zvýšenie cien energií, nárast cien potravín a pohonných hmôt. Pri bývaní a energiách bol zaznamenaný medziročný rast cien o 15,5 %. Odborníci predpokladajú vysoký rast cien aj v tomto roku, avšak by mal byť pravdepodobne nižší ako v minulom roku. Zároveň predpovedajú jeho postupné spomaľovanie na  hodnotu pod 10%, čo je dobrá správa pre spotrebiteľov.

Má inflácia výhody?

Z určitých pohľadov áno:

  • Ak je inflácia nízka, na úrovni 3-4%, je pre ekonomiku zdravá a pre rast ekonomiky potrebná. 
  • V prípade, že máte hypotéku, tu ste vyhrali z viacerých pohľadov. Zvýšila sa hodnota nehnuteľnosti, dlh má reálne nižšiu hodnotu a ak ste si požičali napr. za 2% a inflácia je 15% zarábate na úvere 🙂
  • Ak je inflácia veľmi nízka až žiadna alebo záporná ide o defláciu a to je väčší problém pre ekonomiku

Deflácia

Deflácia je presným opakom inflácie. Môže sa zdať, že je dobré keď ceny tovarov a služieb klesajú a my si môžeme dovoliť viac za rovnakú sumu. Ľudia v očakávaní, že budú ceny naďalej klesať a vidiny výhodnejšieho nákupu, vyčkávajú a paradoxne sa znižuje dopyt.

Tento jav nie je pre firmy ani ekonomiku priaznivý, preto je často výsledkom deflácie zníženie obratov firiem a následné prepúšťanie alebo zníženie miezd, čo len opäť zníži dopyt po tovaroch a službách.

A posledná rada na záver

Inflácia je bežný ekonomický jav, ktorý sa opakuje a aj bude opakovať. Žijeme v globálnej ekonomike, ktorá prináša veľké príležitosti a aj svoje riziká. Základom je tvoriť rezervy bez ohľadu na ekonomickú situáciu. Pretože práve dobre rozložené finančné rezervy vám pomôžu prekonať akúkoľvek situáciu.

Scroll to Top

Máte záujem o sporenie?

Vyberte si spôsob založenia sporiaceho účtu
Založiť účet online
Vytvorte si sporiaci účet pohodlne online
Nechajte si poradiť od experta
Naši experti vás budú kontaktovať a pomôžu vám so založením účtu

Vyplňte vaše kontaktné údaje

Po odoslaní vyplneného formuláru Vás bude kontaktovať náš špecialista, ktorý s Vami dohodne ďalší postup podľa vašich individuálnych potrieb a možností.
Ďakujeme za záujem
Náš špecialista vás bude čoskoro kontaktovať.