V čom spočíva jedinečnosť mince Wiener Philharmoniker?

Minca Wiener Philharmoniker patrí medzi najznámejšie investičné zlaté mince na svete. Investorov, zberateľov a milovníkov klasickej hudby upútala originálnym dizajnom a vysokou kvalitou čistoty zlata. Pýtate sa, prečo by mala milovníkov hudby zaujímať nejaká zlatá minca? Pozor, pozor. Wiener Philharmoniker nie je len obyčajnou investičnou mincou. Jej dizajn je hlboko spojený s hudobnou tradíciou a kultúrou Rakúska. Predlohodou je totiž práve jeden z najuznávanejších symfonických orchestrov na svete.

Prečo je investovanie do zlatej mince výhodne aj pre vás a ďalšie zaujímavosti sa dozviete v najbližších riadkoch. 

Pár faktov o zlatej minci na úvod:

  • je vydaná Rakúskou mincovňou (Münze Österreich)
  • je razená od roku 1989 tradične v 4 veľkostiach a hmotnostiach (1 unca, 1/2 unce, 1/4 unce a 1/10 unce)
  • jej hodnota je viazaná na aktuálnu cenu zlata
  • je považovaná za bezpečný a stabilný zlatý investičný produkt

Vzhľad zlatej mince Wiener Philharmoniker

Za konečným vzhľadom mince stojí Thomas Pesendorfer, v tom čase hlavný rytec Rakúskej mincovne. Podoba mince sa od roku 1989 prakticky nezmenila. Stále si zachováva svoj ikonický a elegantný vzhľad. V nasledujúcom roku sa stala najpredávanejšou investičnou mincou v Európe a druhou najpredávanejšou na svete. Rovnaký motív bol využitý pri strieborných investičných minciach od roku 2008 a platinovom prevedení od roku 2016.

Rub a líc zlatej mince

Dominantou razby líca mince je vo všetkých variantoch veľký organ umiestnený v Zlatej sále viedenského Musikvereinu, sídla Viedenskej filharmónie, nad ktorou je uvedený nápis REPUBLIK ÖSTERREICH. Tento organ tvorí kulisu pri vianočných a novoročných koncertoch Viedenských filharmonikov. 

Ako sa odlišujú zlaté, strieborné a platinové varianty mince? Rozdiel spočíva v označení rýdzosti a v nominále, ktoré sú uvedené v spodnej časti mincí. 

U zlatých mincí podľa gramáže 1/10, 1/4, 1/2 alebo 1 UNZE GOLD 999,9 a nominálu 10, 25, 50, alebo 100 EURO (alebo 250, 500, 1000, 2000 SCHILLING), za ktorým nasleduje rok vydania. 

Pri strieborných minciach 1 UNZE FEINSILBER, nominálnu hodnotu 1,50 EURO a rok vydania. 

V platinovom prevedení sa v spodnej časti nachádzajú údaje o váhe a rýdzosti kovu „1 UNZE PLATIN“, „999.5“, rok, emise a nominálna hodnota „100 EURO“.
Rub mince je zdobený razbou 8 hudobných nástrojov symfonického orchestra. A to konkrétne štyri husle, violončelo, fagot, harfa a lesný roh. V hornej časti mince sa nachádza nápis WIENER PHILHARMONIKER (Viedenský filharmonický orchester), pod ktorým je pri strieborných minciach uvedený aj názov kovu SILVER v prípade platinovej mince sa jedná o nápis PLATIN.

Kto razí zlatú mincu Wiener Philharmoniker

Viedenská spoločnosť Münze Österreich je jedinou oficiálnou mincovňou v Rakúsku a jej vlastníkom je Rakúska národná banka. Razí všetky rakúske eurové a centové mince, ale celosvetovú slávu jej zabezpečili investičné mince Wiener Philharmoniker. 

Jej história siaha až do 12. storočia. Počas svojej histórie razila všetky zlaté a strieborné mince, ktoré sa používali na území strednej Európy. V časoch Rakúsko-Uhorska mincovňa razila koruny, zlaté guldeny, toliare, groše či dukáty. V súčasnosti sa mincovňa pýši vysoko kvalitnými modernými prístrojmi, ktoré dokážu vyraziť až 750 mincí počas jedinej hodiny. 

Rakúska štátna mincovňa sa stala legendárnou vďaka svojej histórii, tradícii a neustálej produktivite. Napriek privatizácii v roku 1989 zostáva jediným oficiálnym mincovným podnikom Rakúska so sídlom vo Viedni. Je tiež významným akcionárom švajčiarskej mincovne Argor-Heraeus SA, ktorá pre ňu vyrába investičné zlaté tehličky s hmotnosťou 2 gramov a je členom LBMA. Spolu s bankami bola do roku 2017 24% vlastníkom tejto švajčiarskej mincovne, s ktorou má aktuálne veľmi úzku spoluprácu.

Ako vyzerá proces razenia mincí v Rakúskej mincovni? Tehličky sú najvyššej kvality a rýdzosti 999,9. Do 100 gramov sú tehličky razené a od 250 gramov sú odlievané. Do 100 gramov sú všetky tehličky zabalené v ochrannej fólii spolu s certifikátom. 

Mincovňa razí tehličky a mince – jej základný výrobný program:

  • investičné zlaté tehličky –  o váhe 1000 g, 500 g, 250 g, 100 g, 50 g, 20 g, 5 g, 2 g, 1g
  • špeciálne tehličky s hologramom –  Kinebars – 10 g, 5 g, 1 g. Tento hologram je vyrobený špeciálnou metódou a je bezpečnostným a dekoratívnym prvkom.

Investičné zlaté mince:

Medzi zlaté mince patrí vlajková loď – zlatý Wiener Philharmoniker, ktorý sa razí v 5 veľkostiach – 1/25 unca, 1/10 unca, 1/4 unca, 1/2 unca a 1 unca. 

V roku 2004 vyrobila mincovňa ako prvá zlatú mincu vo veľkosti 100 uncí – 31,1 kg. Nazvali ju Big Phil a aktuálne sú voľne dostupné a môžete si tento typ mince kúpiť.

Zlatá minca Wiener Philharmoniker cena 

Popularitu zlatých mincí Wiener Philharmoniker znázorňuje citát uvedený na stránke Rakúskej mincovne, ktorý znie: 

„Jedným zo spôsobov, ako vizualizovať úspech a popularitu zlatej mince Wiener Philharmoniker, je predstaviť si, že ak by sa všetky mince, ktoré sa kedy predali, boli nahromadené na sebe, prekonali by aj výšku najvyššej hory sveta Mount Everest. 
V skutočnosti by tvorili stĺp s výškou viac ako 15 000 metrov.”

Mince sú razené z najrýdzejšieho 99,99% 24 karátového zlata. Pôvodné nominály 2000,1000,500 a 250 šilingov sa v roku 2002 zmenili na 100,50,25 a 10 Euro (cenovo nie je medzi obidvoma variantmi nominálov žiaden rozdiel).

Predaj zlatých mincí

Investičné mince sú likvidnou formou investície, čo je aj ich výhoda oproti investícií do zlatých tehličiek. Obchoduje sa s nimi na celom svete. Vydavatelia mincí garantujú, že zlaté mince vždy vymenia za papierové peniaze s rovnakou nominálnou hodnotou. Zlato vám vykúpi seriózny predajca aj vtedy, ak ste ho u neho nenakúpili. Napríklad aj zlatú mincu Wiener Philharmoniker, ktorá je legálnym platidlom v Rakúsku, bude vždy vykupovať rakúska štátna mincovňa Münze Österreich. V prípade, že sa ocitnete v situácií, kedy budete potrebovať hotovosť, spoločnosť Golden Oak Trus SE od vás vašu zlatú mincu odkúpi. 

Prečo sa oplatí investovať do zlatej mince

Existuje niekoľko dôvodov, prečo by niektorí ľudia zvažovali investície do zlatej mince:

  • Hodnota zlata: Zlato je vzácny kov, ktorý má obmedzené zásoby na Zemi. 
  • Bezpečnosť: Zlato sa často považuje za bezpečný “úkryt” pre vaše rezervy v časoch ekonomickej krízy alebo vojnových konfliktov. Mnohí investori ho považujú za formu poistky proti inflácii a hospodárskym turbulenciám.
  • Likvidita: Zlaté mince, ako investičné formy zlata, sú obchodovateľné a majú vysokú likviditu. To znamená, že ich je relatívne jednoduché kúpiť alebo predať.
  • Estetická a zberateľská hodnota: Niektoré mince majú historickú alebo kultúrnu hodnotu, ktorá môže zvýšiť ich cenu až nad hodnotu zlata samotného.

Predtým než sa rozhodnete investovať do zlatých mincí je vhodné vyhodnotiť svoje finančné ciele a konzultovať s kvalifikovaným finančným poradcom. V prípade, že zvažujete investovať do zlatých mincí v Goldio vám radi poradíme a pomôžeme s nákupom.

Scroll to Top

Máte záujem o sporenie?

Vyberte si spôsob založenia sporiaceho účtu
Založiť účet online
Vytvorte si sporiaci účet pohodlne online
Nechajte si poradiť od experta
Naši experti vás budú kontaktovať a pomôžu vám so založením účtu

Vyplňte vaše kontaktné údaje

Po odoslaní vyplneného formuláru Vás bude kontaktovať náš špecialista, ktorý s Vami dohodne ďalší postup podľa vašich individuálnych potrieb a možností.
Ďakujeme za záujem
Náš špecialista vás bude čoskoro kontaktovať.