Zlato využíva nervozitu na trhoch a zhodnocuje sa

Rok 2022 bol na finančných trhoch veľmi turbulentný. Investorov strašili nielen nové formy mutácií Covidu, zatváranie ekonomík, či kolapsy zdravotníckych zariadení, ale objavili sa nové riziká, ktoré vplývajú na rast alebo pokles hodnoty investícií. Tí, ktorí majú vo svojom portfóliu aj zlato však neprežívajú také nočné mory. Ako vyzerajú predikcie na rok 2023?

Vyššie sadzby ECB aj konflikt Ukrajiny s Ruskom

Prvým dôvodom je riziko uťahovania menovej politiky, čiže zvyšovanie úrokových sadzieb ECB a ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania. Pri ňom sa investori obávajú stiahnutia lacných peňazí z trhu. Vytlačené peniaze, ktoré doteraz kolovali vo finančnom systéme ako blahodárna tekutina, sa môžu za pár mesiacov vytratiť.

Druhým je eskalácia konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom. Tento neblahý stav taktiež, zvyšuje ceny plynu a ropy, ktoré prudko zdražujú a ovplyvňujú tak cenovú hladinu produktov a služieb. Stúpa nám inflácia na niekoľkoročné maximá. Nervozita je tak veľká, že počas posledných obchodných dní cena ropy prudko kolíše a jej cena v jeden obchodný deň lieta o viac ako 5 dolárov za 1 barel hore alebo dole. Bolo by vhodné, pokiaľ je to možné, vyriešiť tento konflikt diplomatickou cestou a nie silou. Náš sused je pre nás veľkým trhom, kam môže vyvážať a nadviazať ešte väčšiu spoluprácu. No to sa môže stať len vtedy, keď na Ukrajine budú ľudia žiť v mieri, bude im rásť životná úroveň.

Akciové indexy zišli zo svojich maxím

Všetky spomínané dôvody viedli ku korekcii na akciových trhoch a akciové indexy zišli zo svojich maxím. Akciový index S&P 500 ukončil svoje obchodovanie v roku 2021 na hodnote 4766,18, k 17. 2. 2022 bol na hodnote 4380,16. Čiže nižšie o takmer 390 bodov. Ešte viac utrpel technologický index Nasdaq Composite, ten ukončil rok 2021 s hodnotou 15644,97. No 17. 2. 2022 uzavrel obchodný deň na hodnote 13 716,72, čiže od začiatku roka stráca viac ako 1 900 bodov.V roku 2023 sa hodnoty opäť zmenili. Začiatok roka začal veľmi pozitívne a mnohí Wall Street stratégovia predvídajú priaznivé pokračovanie aj v nasledujúcich mesiacoch. Existuje tradícia Wall Street, ktorá hovorí o tom, že január slúži ako meradlo pre celý rok. Zástupcovia tejto teórie ostávajú preto optimistický. Nárast indexu podľa nich signalizuje pravdepodobnosť priaznivých výnosov po zvyšok roka. K dňu 16.3.2023 sa index S&P 500 drží na hodnote 38 91,93. Jednou z hlavných otázok roku 2022 bola a stále je inflácia. Tento rok je otázne, či centrálne banky budú schopné kontrolovať zvýšenú mieru inflácie. Rok 2023 teda ešte môže priniesť veľa prekvapení. Index S&P 500 zatiaľ v roku 2023 vyskočil o viac ako 4 percentá, technologický index Nasdaq 100 stúpol o viac ako 7 percent.

Ako na súčasnú nervóznu situáciu reaguje zlato?

Zlato sa správa presne tak, ako sa od neho očakáva. Udržuje hodnotu investovaných peňazí a investor môže pokojnejšie spávať. Pozrime sa na to bližšie. Zlatu sa posledný deň v roku 2021 na Londýnskej burze darilo, obchodný deň zakončilo s cenou 1820,10 dolárov za 1 uncu, čiže o 15 dolárov vyššie ako predchádzajúci deň. No 17.2.2022 jeho cena už bola 1893,45 dolárov za 1 uncu. Hodnota jednej unce vzrástla o 73,35 dolárov. V súčasnosti sa cena zlata začala zvyšovať. 

Situácia, ktorá nastala je pre nás pripomenutím starého investičného pravidla. Je dôležité, aby sme naše investície diverzifikovali a nevkladali všetky peniaze na jednu kartu.

Zlato je ideálny diverzifikátor pre veľkých aj malých investorov

Vždy je rozumné diverzifikovať svoje investičné portfólio. Ten, kto si to uvedomuje, neprežíva nočné mory pri páde akcií.

  • Zlato by ako trvalá hodnota malo predstavovať 10 až 20 % investičného portfólia, a to nielen u veľkých investorov, ale aj u bežných klientov.
  • Keďže zlato uchováva hodnotu v čase, malo by v portfóliu tvoriť investíciu s najdlhším horizontom, pokojne aj 20 či 30 rokov.
  • Aj preto odporúčam dobre zvážiť, ktorú spoločnosť si na nákup zlata vyberiete.
  • Ceny, za ktoré zlato nakúpite v Goldio a za ktoré ho od vás v prípade záujmu aj vykúpime, sú transparentné. Viažu sa na vývoj cien London Gold Fix. Cenu tak u nás vždy poznáte.

Chcete sporiť do zlata?

Investujte do zlatých mincí Viedenskí filharmonici, ktoré sú celosvetovo uznávané. Do mincí si budete sporiť priebežne, preto sa nemusíte obávať, či je cena zlata pre vás práve výhodná. Na zlaté mince Viedenskí filharmonici si klienti Goldio  sporia už od 25 eur mesačne. Táto investícia je teda dostupná naozaj pre každého.

Tému spracoval odborník p. František Burda z Golden Oak Trast

Scroll to Top

Máte záujem o sporenie?

Vyberte si spôsob založenia sporiaceho účtu
Založiť účet online
Vytvorte si sporiaci účet pohodlne online
Nechajte si poradiť od experta
Naši experti vás budú kontaktovať a pomôžu vám so založením účtu

Vyplňte vaše kontaktné údaje

Po odoslaní vyplneného formuláru Vás bude kontaktovať náš špecialista, ktorý s Vami dohodne ďalší postup podľa vašich individuálnych potrieb a možností.
Ďakujeme za záujem
Náš špecialista vás bude čoskoro kontaktovať.